Ako na odchov mladých činčíl

Mláďa sivej činčily v slame

Väčšina chovateľov činčilieho páriku pozostávajúceho s nevykastrovaného samčeka, musí v krátkom čase počítať s prírastkami v chove. Činčily sú veľmi plodné zvieratá, vrhy trikrát ročne nie sú zriedkavé, chovateľ tak stojí pred otázkou čo s mladými jedincami, ktoré sa môžu dožiť aj 20 rokov. Mal by preto vopred zvážiť riziká a v prípade že nie je schopný sa o mláďatá postarať, alebo ich umiestniť do starostlivosti iného chovateľa, mal by pristúpiť ku kastrácii samčeka.

Hoci sú činčily schopné reprodukcie od 4 mesiaca veku života, zaradiť do chovu sa odporúča až 10 mesačné zvieratá. Samička je gravidná približne 110 dní, počas ktorých sa odporúča zvýšiť v potrave prísun vápnika. Párenie môže nastať hneď po pôrode, preto sa odporúča, ak neplánujete ďalšie potomstvo, samčekov na nejaký čas oddeliť ešte pred ním. Pôrod prebieha spravidla v skorých ranných hodinách, chovateľ ho väčšinou spozoruje až keď je ukončený.

Mláďatá činčíl, aj keď sú po narodení veľmi samostatné, nevyhnutne potrebujú starostlivosť matky. Mladé jedince po narodení vážia asi 50 gramov, sú celkom osrstené a majú otvorené oči. Hniezdo opúšťajú v sprievode matky už v prvých týždňoch života, v tomto období ochutnávajú prvé pevné jedlo. Po štyroch týždňoch prestáva samička kojiť svoje potomstvo a v ich strave sa prudko zvyšuje podiel pevnej stravy. Mláďatá v tomto období vážia okolo 130 gramov. Po ôsmych týždňoch môžu vážiť 240 gramov a materské mlieko už nepotrebujú. Odstaviť od matky sa ich odporúča najskôr po troch mesiacoch.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 11 Priemer: 3.3]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *