Čo si pripraviť na chov činčily

Roztomilé zvieratko, akým je činčila, môže byť pre začiatočníka náročné na starostlivosť. Preto si pred jej kúpou všetko dôkladne naštudujte a pripravte na jej príchod aj svoju domácnosť. Poradíme vám, ako na to.

Odkiaľ pochádzajú?

Činčily pochádzajú z Južnej Ameriky a dožívajú sa 8 – 12 rokov. Ich prirodzeným prostredím je suchá púšť. Cez deň činčily spia a v noci vychádzajú na lov. Tento režim si zachovávajú aj v domácich podmienkach, preto nie sú veľmi vhodné ako domáci miláčikovia pre deti. Pre činčily budete potrebovať suché prostredie a stravu bohatú na vlákninu. Činčily by sa mali chovať minimálne v páre. Nový domov im môžete vytvoriť v klietke s dostatočnou veľkosťou, aby mali činčily priestor na pohyb.

Pripravte si všetko, čo budete potrebovať

Keď si naštudujete, ako sa o činčily starať, nasleduje nákup. Potreby pre chovateľov činčíl zahŕňajú klietku, v ktorej bude dostatok miesta na behanie. Pripravte v nej rôzne prekážky, ktoré činčily rady zdolávajú. Výhodou je vyššia klietka, kde sa budú môcť premiestňovať medzi jednotlivými poschodiami. Dôležitá je tiež voľba miesta, kam klietku položíte. Malo by byť dostatočne suché s teplotami nad 15 °C. Kvôli ich nočnému životu vám odporúčame vybrať miesto mimo spálne či detskej izby, aby vás nerušili pri spánku.

V klietke by nemal chýbať domček, kam sa uložia na spánok. Okrem toho budete potrebovať napájačku a misku na krmivo. Na lozenie im poslúžia rôzne drevené prekážky a konáre či trúbky. Nezabudnite na stelivo, vaničku a piesok na pieskový kúpeľ.

Základom stravy pre činčily je seno. Okrem toho budú potrebovať suché aj čerstvé kvety, trávy a byliny. Môžete im dávať tiež suché krmivo a v malom množstve aj ovocie a zeleninu.

Pre vašu domácnosť

Aby ste si aj s prítomnosťou zvieratka v byte či dome udržali poriadok, iste budete chcieť potom, ako necháte činčily behať priamo po zemi, podlahu umyť. Na umývanie nebudete potrebovať žiadnu zvláštnu dezinfekciu. Postačia bežné čistiace prostriedky a voda. Niektorým členom rodiny môže prítomnosť zvieratka vadiť. A to najmä v tom prípade, ak sú alergickí napríklad na srsť. V takom prípade by ste jej kúpu mali zvážiť. Ak príde na návštevu niekto, komu hrozí alergická reakcia, okrem vyhýbania sa hre s činčilou, môžete obmedziť prítomnosť alergénov vo vzduchu. Stačí, ak si zakúpite čističku vzduchu. Čistička vzduchu odstráni z interiéru prebytočné alergény a vzduch budete mať vždy čerstvý. Ak bývate na rušnej ulici, iste oceníte aj to, že čistička vzduchu prečistí vzduch i od prachu.

Fotografia: bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 1 Priemer: 5]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *