Najčastejšie ochorenia činčíl I.

Každé zvieratko môže občas ochorieť. Problémom u činčily je ich tajnostkárstvo a skrývanie. Ak ich trápi nejaký zdravotný problém, zvyknú sa ukryť alebo nedať najavo bolesť. Preto ak si všimnete, že je vaša činčila smutná či má bolesti, zväčša má už problém dlhšie alebo je vážny.

Ak sa činčile venujete dostatočne a pravidelne, zmeny v správaní a nezvyčajné skrývanie dokážete odhaliť rýchlejšie. U tohto zvieratka je dôležité reagovať na chorobu hneď a nájsť si veterinára, ktorý sa venuje ochoreniam drobných zvierat. Dobrý veterinár po vyšetrení zvieratka určí diagnózu a správne lieky. Len je dôležité reagovať včas. O ktoré ochorenia u činčíl najčastejšie ide?

Ochorenia a poruchy chrupu

Niektoré činčily tak ako aj ľudia môžu zdediť po predkoch zlé postavenie zubov. To však nie je pravidlom, zlý skus zubov nemusí byť dedičnou záležitosťou ale aj získaním problémom. Čo to môže spôsobiť? Najčastejšie je to nevhodnou stravou, ktorá je príliš mäkká a zuby sa tak neobrusujú, prerastajú a spôsobia nesprávny skus. Inokedy je príčinou zlomený zub. Chybné postavenie zubov dokáže veterinár správne upraviť, niekedy si to ale vyžaduje viacero návštev ambulancie. Ak činčila neje, musíte jej podávať tekutú potravu priamo do ústnej dutiny.

Príznaky zlého chrupu: ďasná sú zapálené, bolestivé, zuby majú nerovnakú dĺžku, prípadne je niektorý zlomený, zvieratko odmieta prijímať tuhú potravu.

Prevencia porúch chrupu: kŕmenie senom, granulami, doplnky na hlodanie (vetvičky z listnatých stromov)

Hnačka a poruchy trávenia

Nebýva u činčíl častá, ale môže k nej dôjsť z viacerých príčin. Jednou z najčastejších je náhla zmena krmiva. Ak sa rozhodnete zmeniť vašej činčile potravu, robte tak postupne malými dávkami novej potravy k tej starej. Ďalšími možnými príčinami hnačky môžu byť parazitárne infekcie, podanie skazenej potravy, príjem škodlivín (ak púšťate vašu činčilu do záhrady), infekcia alebo zlá hygiena v klietke.

Príznaky: Pri hnačke je stolica činčily riedka, mazľavá a pri ťažkých infekciách sa môže objaviť aj krv. Ak hnačka trvá viac ako 24 hodín alebo ak je zviera viditeľne slabé, v stolici je krv alebo je to už skoro vodnaté, veterinára navštívte ihneď. Je dobré, ak vezmete vzorku trusu so sebou, môže ho totiž vyšetriť na prítomnosť parazitov.

Liečba: vždy je potrebné dať činčile pri hnačke diétu a nechať jej len seno a vodu. Ak sa stav nezlepší, veterinár nasadí lieky podľa pôvodcu ochorenia. Je dobré tiež dôkladne vyčistiť a vydezinfikovať klietku. Pozor ale na dráždivosť dezinfekcie pre zviera.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3.3]
Posledné komentáre
  1. Martinkova Milena
    • Veronika Turinicova
      • Milena Martinková
  2. Monika Andrisova
  3. Žaneta Mozoľová

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *