Zdravotná starostlivosť o činčilu

Činčila u veterinára

Pri chove nielen činčíl platí zásada, že ochoreniam je lepšie predchádzať, ako ich neskôr liečiť. Preto je vhodné raz týždenne vášho domáceho miláčika dôkladne prehliadnuť. Je dôležité podstúpiť túto procedúru bez časovej tiesne a stresu.

Jedným z príznakov, že niečo nie je v poriadku je výrazný výkyv hmotnosti zvieraťa. Je nutné sledovať, či nejaké zviera výraznejšie nepriberá, alebo nechudne. Prírastky či úbytky na váhe do 30 gramov týždenne môžu byť v norme, no chovateľ by mal spozornieť. Na váženie môžme použiť aj kuchynskú váhu, zviera na nej musí byť pokojné, môžme mu pomôcť obľúbenou maškrtou. Ďalším z indikátorov zdravia je srsť. Za normálnych okolností ju má zdravé zviera hustú a lesklú. Činčily venujú udržiavaniu srsti množstvo času. Jej zanedbávanie je prvotným signálom, že zviera, alebo podmienky chovu nie sú v poriadku. U starších zvierat to však nie je ničím výnimočným.

Pravidelná kontrola chrupu by mala odhaliť problémy so zubami. Všímame si, či zuby nie sú zlomené, neobsahujú povlak alebo zubný kaz. Zdravé zuby sú oranžovej farby. Biela farba zubov signalizuje nedostatok potrebných látok a vitamínov. Pozornosti chovateľa by nemali ujsť ani oči, uši a nos. Za normálnych okolností ich má jedinec čisté a bez výtokov. Znečistené okolie análneho otvoru je typické pre zvieratá v zanedbaných chovoch, ale signalizuje aj zažívacie problémy. Pri ich dlhodobom neriešení zviera stráca na váhe a môže to viesť až k jeho úhynu.

Správanie činčíl je u zdravých jedincov sociálne, prejavujú záujem o svoje okolie a partnera. Agresívne správanie a hryzenie môže signalizovať zdravotné komplikácie, alebo stres z nevhodného partnera. Zodpovedný chovateľ by tieto prejavy nemal brať na ľahkú váhu a navštíviť veterinára.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 7 Priemer: 3.6]
Posledné komentáre
  1. Esterka
  2. Adam Miloš Dubovský

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *