Činčila vlnatá – lat. Chinchilla laniger

Mladá činčila vlnatá

Činčila vlnatá patrí medzi najrozšírenejší druh činčily, chovaný v zajatí. Bola skrotená relatívne nedávno, no vďaka chovu na farmách pre jej atraktívnu kožušinu sa rozšírila do celého sveta.

Rozoznávame tri typy juhoamerických činčíl vlnitých, ktoré sa odlišujú svojimi morfologickými charakteristikami. Rovnako poznáme aj rôzne farebné mutácie, z ktorých uvádzame medzi chovateľmi najrozšírenejšie:

  • albino – biela, albinotická forma s červenými očami
  • biela recesívna – výsledok kríženia albinotických typov s divým typom, majú biely chvost
  • Silver White – má jemne sivú srsť s čiernymi končekmi

Jedným z predpokladov úspešného chovu je zabezpečenie vhodných podmienok. Okrem čerstvej, rôznorodej a kvalitnej stravy, vyhovujúceho chovného zariadenia sú to vhodné klimatické podmienky. Miestnosť musí byť vetraná, suchá, teplota by sa mala pohybovať medzi 15 – 20 °C, pri vlhkosti vzduchu 50 %. Potrebujú dostatok slnečného svetla, avšak príliš horúce poobedňajšie slnko im neprospieva.

Pohlavnú dospelosť dosahujú činčily v období 6 mesiacov. Gravidita trvá približne 110 dní, samička vrhne až dve osrstené a relatívne dobre vyvinuté mláďatá. Tuhé krmivo začínajú prijímať už po 7 dňoch. Od matky ich môžme odstaviť po dvoch mesiacoch, kedy dosahujú samostatnosť. Činčily sa môžu rozmnožovať do 10 až 12 rokov veku, dožívajú sa 15 rokov, ojedinele až 20.

Fotografia: © BigStockPhoto.com

Ohodnotiť článok
[Spolu: 9 Priemer: 2.1]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *