Voľný pohyb činčily v ľudskom obydlí

Rozhodli ste sa chovať činčilu, jemné malé stvorenie s nádhernou kožušinkou, neznášajúce stres? Ešte predtým, než si ju donesiete domov, pripravte pre ňu vhodné bezpečné prostredie a zabezpečte jej prevoz, ktorý bude podľa možností čo najmenej stresujúci.

Možností, ako chovať činčilu je niekoľko. Či už vo voliére na záhrade, alebo v domácnosti s možnosťou vypúšťania do domácnosti alebo len v klietke. Ak ste sa rozhodli pre chov v domácnosti a radi by ste dopriali vašej činčile viac priestoru a voľnosti, musíte zvážiť riziká ešte predtým, než ju začnete vypúšťať z jej klietky.

Činčila a hlodanie

Problémom číslo 1 pri voľnom pohybe činčíl po domácnosti sú jej sklony k hlodaniu. Preto žiadne káble pred ňou nie sú v bezpečí. Ľahko sa môže stať že pustíte svoju činčilu pobehať si po obývačke, sadnete si k televízii a zrazu niečo zaiskrí a zadymí a obraz z TV sa stratí. Hlodavce totiž neodolajú žiadnym káblom. Ak ju chcete púšťať tak len po zabezpečení káblov pred dosahom jej zubov alebo ju majte pod dohľadom.

Činčila a iné domáce zvieratá

Ak chováte v domácnosti aj iné domáce zvieratá, mali by ste zvážiť kúpu činčily. Povaha a spôsob života činčíl si vyžaduje pokojné prostredie bez stresu. Mačky by mohli činčile ublížiť preto neodporúčame voľný pohyb činčily a mačky v jednej miestnosti. Ak je činčila v klietke na kľudnom mieste, takéto spolužitie nebýva problémom.

Problematickými spolubývajúcimi pre činčilu sú exotické vtáky ako papagáje, andulky, korely, ktoré sú pre činčilu veľmi hlučné a v takomto prostredí nedokážu spať. Nie je vhodné chovať tieto druhy v jednej miestnosti.

Ani iné hlodavce ako napríklad králiky či škrečky nie je dobré chovať v jednej voliére či klietke spolu s činčilou. Každý druh má špecifické požiadavky na kŕmenie, životný priestor a majú aj odlišný životný cyklus.

Činčily a deti

Činčila nie je celkom zvieratkom pre deti. Cez deň totiž spí a počas noci je aktívna. Neznáša rozruch a necitlivé zaobchádzanie. Menšie deti by sa o činčilu nemali starať samé, ale pod dohľadom rodičov. Ľahko by jej mohli dať zjesť niečo nevhodné či nenechať ju na pokoji počas spánku. Zodpovedné deti, ktoré zvládnu jej výchovu a starostlivosť, by sa mali oboznámiť s tým, čo ich zvieratko skutočne potrebuje, aby jej zadovážili šťastný a pokojný domov.

Fotografia: © bigstockphoto

Ohodnotiť článok
[Spolu: 38 Priemer: 2.9]

Zanechať komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *